çeyiz sandığı
Çeyiz Sandığı
26 Mart 2016
kassandra
Kassandra
24 Mayıs 2016

Türkan Saylan

turkan-saylan

turkan-saylan

Türkan Saylan (13/12/1935-18/05/2009)

Türk tıp doktoru, akademisyen, yazar, eğitimci ve eski ÇYDD genel başkanıdır.

Türkiye’de ismi ilk olarak Lepra(cüzzam)hastalığı ile ilgili yaptığı başarılı çalışmalarla duyulmuştur. Özellikle Doğu Anadolu’ da lepra hastası yüzlerce hastayı rehabilitasyon ve uygun tedavi yöntemi ile topluma geri kazandırmıştır.  Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurmuştur. 1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verildi. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün lepra konusunda danışmanlığını yaptı. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği’ ni yaptı.

1989 yılında

, “Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak”[ amacı ile oluşturulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucularındandır ve Genel Başkanlığını yürütmüştür.

Vermiş olduğu hizmetler nedeniyle çeşitli uluslararası ödüle layık görülmüş Türkan Saylan Türkiye’ nin önemli bilim kadınlarından ve topluma önemli projelerle katma değer sağlayan aktivist olarak ülkeye değerli hizmetler sunmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir