turkan-saylan
Türkan Saylan
30 Nisan 2016
bir öncü kadın
Bir Öncü Kadın Kitabı
15 Haziran 2016

Kassandra

kassandra

kassandra

Anneler,

Çocuğunuza çok fazla dondurma yerken boğazı ağrıyacağını söylememize rağmen onu inandıramıyorsanız ve sonra boğazı ağrıyorsa…
Derslerini çalışmazsa notlarının düşeceğini söylemenize rağmen onu inandıramıyorsanız ve sonra notları düşüyorsa…
Siz KASSANDRA çığlığı attığınızın farkında mısınız?

Kassandra, Troya Kralı Priamos ve Hekabe’nin en güzel kızıdır. Kassandra’nın ikiz kardeşi Helenon ve diğer kardeşleri Hektor ile Paris’tir. Kassandra’nın en büyük arzusu geleceği bilmek ve bakire kalıp rahibe olmaktır. Günün birinde vadilerde dolaşan Kasandra’yı Tanrı Apollon görür görmez bu güzel kızı arzular. Ona; kendisiyle birlikte olması karşılığında, geleceği görme yeteneği verecegini söyler. Kassandra, geleceğe dair kehanetlerin sahibi olmayı öylesine gönülden istemektedir ki, derhal teklifi kabul eder. Apollon, Kasandra’ nın ağzına kutsal tükürüğünü bırakır ve Kasandra geleceği görme yeteneğine sahip olur. ( Anadolu’ nun pek çok yöresinde büyüklerdeki yetilerin küçüğe geçmesi için de aynı ritüel uygulanmaktadır.)
Kassandra’nın bir dileği daha vardır; rahibe olmak. Bu sebeple, sadece geleceği görme yeteneği almak için Tanrı Apollon’u kandırmıştır; onunla birlikte olmaya bir türlü yanaşmaz. Apollon bu duruma öylesine öfkelenir ki, verilen yeteneği geri almadan Kassandra’yı lanetler.
Lanete göre; Kassandra eksiksiz biçimde geleceği görecek ama gerçeği kimseyi inandıramayacaktır. Lanet bununla da kalmaz; Kassandra bir rahibe olamayacağı gibi, herkesin aşağıladığı alelade bir kadın olmaya mahkum edilmiştir.
Tam da önceden tüm sonuçlarıyla gördüğü gibi Troya Savaşını başlamıştır. Truva’nın yıkımına neden olacak atın içeri alınmaması için direnir, çırpınır, o atı içeriye alırlarsa şehrin kötü kaderini de içeri alacaklarını söyler çığlıklarla haykırır almayın diye ama yine onun sözlerine inanan çığlıklarına kulak veren kimse çıkmaz ve atın içeriye alınmasıyla şehir düşer.

Uzağı gören bilinçli bir insanın olaylar karşısında yaptığı tespitlerine ve uyarılarına karşılık sözlerinin dinlenmemesi ve uyarılarının dikkate alınmaması, ilerleyen zamanda öngördüğü şeylerin gerçek çıkması, çağımızda Kassandra’nın Çığlığı terimiyle açıklanır.

İşte böyle. Allah

buy kamagra 100mg

, kolaylık ve sabır versin kadınlara…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir