dilhan eryurt
Prof. Dr. Dilhan Eryurt
25 Mart 2016
turkan-saylan
Türkan Saylan
30 Nisan 2016

Çeyiz Sandığı

çeyiz sandığı

çeyiz sandığı

Evlenirken kim hangi çeyizleri getirdi yeni evine diye sorsalar, heralde madde madde sayarız. Beyaz eşyadan başlayıp, dantel masa örtüsü takımlarına kadar uzayıp giden liste olur elimizde.

Aslında biz çeyizi doğduğumuz günden itibaren usul usul hazırlıyorduk kendimiz için.
Evde gördüğümüz her davranış, duyduğumuz her güzel ve kötü sözler, yaşadığımız olaylar, evde ailemizin anne ve babamızın davranışları, babaanne, dede, anneanne gibi tüm aile büyüklerinin evdeki davranış modelleri.
Biz bunları aldık, gözlemledik, duyduk, hissettik, kodladık ve şimdi kullanma zamanı deyip, evlendiğimiz kişinin üstüne boşaltık. E tabi birde buna egolar eklendi. İşte size çeyiz…

İlişki iki kişilik bir olaydır

Hayatta sedece “Ben” olarak devam ettiğimizde Herkes karşısındakine ben varım, ben burdayım, “beni anla” dediğinde bir bakmışsın “Biz” yok olmuş. ikili ilişkiler tıkanıp kalmış. Geriye “Seni anlıyorum” diyecek kimse kalmamış.

“Önce karşısındakini anlamayı sonra da kendini anlatmayı başardığında gerçekten büyümeye, olgunlaşmaya başlıyor.”

Ebru Tuay Üzümcü’nün kaleminden “Çeyiz Sandığı” Babaanneden toruna mutlu bir evlilik için öğütler ön planda gibi gözükse de, aslında hayatı daha anlamlı coşkulu yaşamak isteyen, hayatın tüm zorluklarına karşılık sevginin gücünü kullanarak eş, kardeş, dost ilişkilerini düzeltmek mutlu olmak isteyenler için yazılmış, bir başucu kitabı.
“Birbirimizi kendimize benzetmeye çalışmadığımızda, sevgi yerçekimi gibi oluvermişti

online-pharmacy-uk.com

, bizi ayakta tutan, dengede tutan bir kuvvet. O zamana dek birini sevince onunla aynı fikirde olmamız gerektiğini sanırdım. O bana sevmenin anlamakla bir olduğunu öğretti. Bir gün beni artık istemesen de, ben senin iyi ve mutlu olmanı istemekten vazgeçmem, çünkü bu senin değil, benim kim olduğumla ilgili.”

ÇEYİZ SANDIĞI
Yazar : Ebru Tuay Üzümcü
Yayınevi : Remzi Kitabevi
Sayfa sayısı : 156

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir